جمعه 4 مهر 1399

یادداشت ها

عکس

 
 
 

احمدی مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان ضمن تبریک پیشاپیش عید قربان اظهار داشت: دامپزشکی جنوب کرمان همانند سنوات گذشته در این روز مبارک با استقرار اکیپ های تابت و سیار نظارت بهداشتی در میادین اصلی و مکان های عرضه نذوزات مردم نظیر بهزیستی و سایر ارگان های خیریه با بازرسی قبل و بعد کشتار آماده خدمت رسانی به عموم شهروندان می باشد. وی با بیان اینکه ذبح و کشتار در معابر،منازل و سطح شهر آسیب به بهداشت عمومی وسلامت جامعه و انتشار بیماری های مختلف را بدنبال دارد،ابراز داشت: کشتارگاه های منطقه بدین منظور از ساعت 7الی 13 دایر می باشند و به صورت رایگان ذبح دام ها با نظارت ناظر شرعی و بازرسی بهداشتی لاشه ها توسط ناظرین دامپزشکی انجام می شود.احمدی با اشاره به اینکه نظارت های بهداشتی دامپزشکی در روز عید قربان به صورت جدی و مستمر با 25 اکیپ تابت وسیار صورت می گیرد،تصریح کرد: به علت گستردگی بیماری مشترک بین انسان ودام و خطر بالقوه انتقال این بیماری ها به جمعیت انسانی هشدارهای دامپزشکی را جدی گرفته و کشتار دام و تهیه فراورده های خام دامی را تحت نظارت و کنترل دامپزشکی انجام دهید. وی خاطرنشان کرد: گوشت های استحصالی را به مدت 24 ساعت و کبد 48ساعت در دمای یخچال به جهت جلوگیری ازبروز بیماری های زئونوز نظیر تب خونریزی دهنده کریمه کنگوو طی شدن جمود نعشی که افزایش کیفیت گوشت را در پی دارد، قرارداده و سپس مصرف کنید. وی درادامه گفت: این بیماری فاقد علائم بالینی در دام زنده می باشد و از طریق خون مثلا به هنگام خرد کردن لاشه و از طریق جراحت یا زخم قابلیت انتقال دارد که البته با طی دوره سرما در لاشه ویروس غیر فعال می شود.

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان در پایان خاطرنشان کرد: ادارات دامپزشکی شهرستان ها و تلفن گویای 1512 آماده پاسخگویی به عموم شهروندان می باشد.

رودبارزمین/ سه شنبه شب ساعت حدود 11 در شهرک شهید بهشتی جیرفت سه مرد مسلح با لباس و تجهیزات پلیس خودرویی را ایست دادند و با سرقت خودرو مشخص شد پلیسی در کار نبوده؛ دزدانی در لباس پلیس اقدام به سرقت نمودند. راننده خودرو هدایت گروهی خبرنگار نشریه ارمغان ساردو ماوقع را اینگونه توضیح داد: ساعت 11 بود رفته بودم مهمانم را رسانده بودم منزلشان و داشتم برمی گشتم. به حدود خانه های آبگرمکن خورشیدی که رسیدم با ایست ماموران پلیس مجبور به توقف شدم. از من درخواست مدارک ماشین را کردند که من در جواب گفتم مدارک شناسایی خود را به من نشان دهید تا مدارک ماشین را به شما دهم. خلاصه یکی به دو ما ادامه یافت تا اینکه من مشکوک شدم، اما آنها لباس پلیس داشتند؟!. خونسردی من ادامه داشت و از دادن مدارک ماشین امتناع می کردم. وقتی سماجت من را دیدند ابتدا با چاقو تهدیدم کردند خیلی متعجب شدم انها پلیس نبودند!. خودم را نباختم و باز مقاومت کردم اما آنها با تفنگ من را نشانه گرفتند. از ماشین پیاده شدم و آنها خیلی زود از آنجا دور شدند. گوشی ام داخل ماشین بود تا با کمک مردم با پلیس تماس گرفتیم و آمدند دیر شده بود. رفتیم پلیس راه گفتند همین الان پژو پارس سفیدرنگی خیلی سریع از اینجا عبور کرده. خواهش کردم به دنبال آنها برویم اما نیروها گفتند بنزین نداریم!. در کمال ناباوری و ناامیدانه منتظر ماندم زیرا قرار شد در پاسگاه محمدآباد توقیف شود. اما متاسفانه نه در پاسگاه محمدآباد و نه در دهبکری و بم نتوانستند ماشین را متوقف کنند دست آخرنیروهای پلیس بم گفتند در کوچه پس کوچه های بم گم اش کردیم!. حالا من مانده ام با ماشینی که از دست دادم و کلیه وسایل کارم، دوربینی که چندی قبل 4 میلیون خریدم و گوشی موبایلم، همه توسط دزدانی در لباس پلیس به سرقت رفت. او از مسئولان می خواهد پیگیر مشکل او باشند.

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان:

بیش از 2 میلیون و 300 هزار نوبت سر واکسیناسیون بیماری های دامی در جنوب کرمان

علی احمدی مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان گفت: در4 ماهه ابتدای سالجاری بیش از 2 میلیون و 300 هزار نوبت واکسیناسیون در جمعیت دامی جنوب کرمان انجام شده است. وی اظهار داشت: در 4 ماهه ابتدای سالجاری 2 میلیون و 349 هزار و 517 نوبت سر واکسیناسیون در جمعیت دامی جنوب کرمان صورت گرفت. وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون هدفمند و فراگیر در کنار رعایت اصول بهداشتی وقرنطینه ای وکنترل شدید تردد دام می تواند از شیوع و بروز بیماری های مشترک و واگیر دامی جلوگیری کند اظهار داشت: خوشبختانه از ابتدای سال تا کنون با کنترل همه جانبه و رعایت اصول و ضوابط پیشگیری ازبیماری ها ازگسترش کانون های بیماری جلوگیری شده است. مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان با بیان اینکه دامپزشکی در تامین سلامت جامعه نقش اساسی و تعیین کننده ای ایفا می کند عنوان کرد: این نهاد با کنترل و مهار بیماری های دامی و تضمین سلامت فراورده های خام دامی از کشتارگاه تا مراکز عرضه ضمن حفظ و صیانت از سرمایه دامی کشور موجب کاهش وقوع بیماری های دامی در جمعیت انسانی و ارتقاء کیفیت بهداشتی زندگی عموم مردم می شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: اقدامات آموزشی و توصیه های بهداشتی دامپزشکی و سایر ارگان های عرصه سلامت با یاری رسانه ها موجب افزایش سطح اگاهی شهروندان شده و بهبود بهداشت عمومی را در پی دارد.

دفتر ارتباط مردمی نماینده پنج شهرستان جنوبی راه اندازی می شود

دکتر احمد حمزه نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه گنج در مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه ای اعلام کرد بزودی دفتر ارتباط مردمی را برای ارتباط و پیگیری مشکلات مردم پنج شهرستان در حوزه انتخابیه راه اندازی خواهد کرد.

متن اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی
به اطلاع شما مردم عزیز میرساند دفتر ارتباطات مردمی اینجانب در حوزه انتخابیه جهت سهولت در خدمت رسانی و پیگیری مشکلات شما بزرگواران در سفر آینده به منطقه راه اندازی و شروع به فعالیت خواهد کرد.

دکتر احمد حمزه نماینده پنج شهرستان جنوبی در مجلس شورای اسلامی

مدیر کتابخانه فاطمه ها گفت:سال گذشته "دهکهان" به عنوان روستای دوستدار کتاب در ایران معرفی گردید. از اینرو امسال کتابخانه روستایی فاطمه ها در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صاحب غرفه شده است.

 

رودبارزمین: فرزاد میرشکاری مدیر کتابخانه فاطمه ها روستای دهکهان کهنوج در گفت و گو با خبرنگار شوباد گفت:این کتابخانه اول تیر ماه ۱۳۸۹  در روستای دهکهان کهنوج راه اندازی شد و بخاطر اینکه سه عضو اولیه آن فاطمه نام داشتند، این اسم خاص و زیبا برای کتابخانه انتخاب گردید و به دلیل مطرح شدن کتابخانه در رسانه ها به عنوان “کوچکترین کتابخانه کشور”معرفی شد و این کتابخانه شهرت جهانی پیدا کرد و باعث شد که مردم فرهنگ دوست سراسر کشور برای این کتابخانه کتاب بفرستند.

88920613884145937268

وی همچنین اظهار کرد:از خیرین  شهر تهران خواست که کتابخانه ای بزرگتر برایشان در این روستا بسازد. در اسفند سال ۹۳ در نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب این کتابخانه به عنوان کتابخانه برتر روستایی برگزیده شد و باعث شد که روستای دهکهان به عنوان روستای دوستدار کتاب در کشور معرفی شود که این اتفاق مهم موحب رشد و توسعه چشمگیر این کتابخانه خاص شود.

فرزاد میرشکاری گفت:مسئولین این کتابخانه روستایی که جوانهای فرهنگی و بومی هستند از دو سال پیش اقدام به راه اندازی برنامه ای تحت عنوان “جشنواره کتابخوانی فاطمه ها ” کردند که باعث شده کار ترویج کتاب در این کتابخانه به صورت حرفه ای تری ادامه پیدا کند.

مسئول کتابخانه در ادامه افزود:هم اکنون فاطمه های کتابخانه بزرگ شده اند و کتاب های زیادی را به همراه سایر اعضای کودک و نوحوان این کتابخانه مطالعه کرده اند. این بانوان کوچک کتابهای بسیاری را میان دوستان و همسالان خود در روستاهای اطراف توزیع کرده و اطلاعات خود را با آن ها به اشتراک گذاشته اند و همچنین برگزاری کلاس های آموزشی برای اهالی روستا، برگزاری اردوهای تفریحی و علمی و مسابقات کتابخوانی و ورزشی و کار بر روی سنت های ارزشمند بومی روستا خصوصا احیا و ترویج صنایع دستی حصیری منطقه از دیگر فعالیت های این کتابخانه می باشد.
وی گفت:چراغی که فاطمه ها برای ترویج فرهنگ کتابخوانی از ۵ سال پیش روشن کرده اند نه تنها کم نور نشده، که بسیار درخشنده تر از همیشه به کار خود ادامه می دهد

این مسئول افزود:سال گذشته “دهکهان” به عنوان روستای دوستدار کتاب در ایران معرفی گردید. از اینرو امسال کتابخانه روستایی فاطمه ها در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صاحب غرفه شده است.

وی اظهار کرد: سالن U. غرفه شماره ۳٫ روبه رو غرفه “کارنامه نشر” این غرفه از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این کتابخانه اختصاص داده شده که بتواند علاوه بر معرفی دستاوردهای خود، برای توسعه کتابخانه و ترویج کتابخوانی در مناطق روستایی کتابهای اهدایی را نیز جمع آوری کند.

در پایان گفت خوشحال می شویم در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامی، دوستان خود را به بازدید از غرفه فاطمه ها دعوت کنید. شماره تماس مسئول غرفه ۰۹۱۳۷۱۳۳۵۴۵ میرشکاری.

IMG_20160507_003916

انتهای پیام/

مطالب ویژه