دوشنبه 13 مرداد 1399

یادداشت ها

عکس

 
 
 

با کمترین امکانات یا بهتر بگوییم بی هیچ امکاناتی هر روز یک برنامه رادیویی سحرگاهی با گویش رودباری می سازد و در گروه های مجازی به اشتراک می گذارد. برخی از برنامه هایش تا 30 هزار شنونده دارد در حالی که موفق ترین نشریات استان هم شاید بیش از 5 هزار تیراژ نداشته باشند و این یعنی بپذیریم که این جوان در کار رسانه ای خودش موفق و تاثیر گذار بوده است.

اسماعیل صبوری، برنامه صبحگاهی اش را با پخش بانک خروس شروع می کند و بعد با پخش موسیقی های شاد جنوبی با لهجه غلیظ رودباری دیالوگ های شیرین و گاه موزونش را می خواند. درست مثل یک برنامه ساز و تهیه کننده و مجری با تجربه رادیو. اسماعیل حالا برای خودش یک رادیوی محلی دارد و مخاطبانی که در استفاده از لهجه اشان به همین قدر هم راضی هستند.

با اسماعیل صبوری پدیده این روزهای دنیای مجازی در جنوب استان گفتگویی کرده ایم.

سلام اسماعیل چه شد که رادیو دار شدی؟ بنده از یک سال پیش به صورت رادیویی انرژی مثبت در گروهایی که عضو بودم می فرستادم تا اینکه در گروه هنرمندان به پیشنهاد و تشویق دوستان چندین بار صدای محلی رودباری پخش کردم که مورد استقبال شدیدی قرار گرفت. و بنده این ایده به ذهنم رسید تا یک رادیو مجازی راه اندازی کنم و اسماعیل معروف به صدای روبار یا (بنگ بیوم ) شد.

باز خورد مخاطبانت چگونه بوده؟ تشویق می شنوی یا انتقاد؟ روزانه در حدود 100 الی 200 نفر بامراجعه به آیدی بنده...ابراز خرسندی وتشکر وتشویق می کنند...التبه من کمتر انتقاد می شوم..بااینکه انتقاد را بیشتر دوست دارم .چون تایید بار مسئولیت انسان را سنگین می کند.

اگر از صدا و سیمای مرکز کرمان برای همکاری دعوتت بکنند حاضری؟ چون هدفم ترویج لهجه محلی ورودباریست از هر فرصتی برای انتقال وثبت این فرهنگ چشم پوشی نخواهم کرد...حتی اگر صدا وسیمای تهران هم دعوت شوم......می روم ولی با شعار (ای محلت بر ولی ای لفظت نره)

شغل و تحصیلاتت؟شغلم کشاورزی و دارای مدرک فوق دیپلم ادبیات هستم

در پایان اگر حرفی دارید بفرمایید ؟ در این مسیر اگرچه هنوز هیچگونه حمایت مالی و معنوی نشده ام اما احساس می کنم این یک رسالت است که بر دوشم افتاده است و یا به قول معروف این یک توفیق اجباری است که باید به امید خداوند به انجام برسد.حتی اگر شده یک رادیو پارک راه بیندازم. این ضرب المثل محلی را شنیده اید(یا بمیرم یا خون شاهو را بگیرم)من دنبال احیای لفظ محلی از طریق صدای رادیویی واجرای محلی هستم و از مسئولین و هنرمندان و مردم عاجزانه استدعا دارم به احترام نیکان و به خاطر آیندگان با من و رادیو محلی رودبار هم صدا شوید تا بتوانیم اصیل ترین لهجه جهان را به رسمیت و ثبت برسانیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب ویژه