سه شنبه 3 خرداد 1401
 

یادداشت

خبر خوان

گردشگری

فرهنگی و هنری

بارش‌های سیل‌آسا اگر چه خسارت‌ها و دردسرهایی برای مردم جنوب کرمان داشته اما برکاتی هم به همراه خودش آورده از جمله آبگیری تالاب جازموریان که وضع بسیار ناجوری داشت و حالا مدیرکل محیط زیست استان می‌گوید حتی آبگیری کامل طی روزهای آتی دور از انتظار نیست.

به گزارش پایگاه خبری رودبارزمین ، تالاب جازموریاندر مرز استان‌هایسیستان و بلوچستانوکرمان که طی سال های اخیر به علت خشکسالی بخش اعظمی از آن خشک شده بود؛ این تالاب ضمن اینکه تغذیه کننده منابع آبی مختلف در جنوب شرق کشور به شمار می رود از جمله کانون های مهم تولید ریزگرد نیز قلمداد شده است که آبگیری آن می تواند خبر بسیار خوبی برای همگان باشد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه در بارش های روزهای اخیر افزون بر ۵۰ درصد تالاب جازموریان آبگیری شده گفت: البته ورودی تالاب هنوز در حال آبگیری است لذا عدد ۵۰ درصد طی روزهای بعدی تغییر می کند، ضمن اینکه احتمال بارش هنوز در این فصل وجود دارد.

مرجان شاکری تصریح کرد: لذا باتوجه به پیش بینی ها،انتظار آبگیری کامل تالاب جازموریان دور از انتظار نیست.

وی آخرین آبگیری خوب تالاب جازموریان را مربوط به سال ۱۳۹۸ اعلام و بیان کرد: در آن سال شاهد آبگیری ۸۰ درصدی تالاب بودیم و این در حالی بود که سال گذشته تالاب آبگیری نشد و خشسکسالی زیادی در سال گذشته ثبت شد.

شاکری با بیان اینکه تالاب جازموریان نقش مهمی در تولید ریزگردها داردتصریح کرد: آبگیری و سرسبزی تالاب سبب کاهش بروز ریزگردها نیز می شود./ایرنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب ویژهورزشی