يكشنبه 26 فروردين 1403
unnamed     

نماد

یادداشت

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: در راستای دستورالعمل شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور نسبت به احاله طرح های مرتعداری تهیه شده، تعداد ۱۵ طرح مرتعداری به مساحت ۲۴۶۷۱هکتار در منطقه جنوب کرمان به مجریان احاله گردید.

به گزارش پایگاه خبری رودبارزمین ،حمزه احمدی ، پیش از ظهر امروز در آئین امضای قرارداد احاله مدیریت طرح مرتعداری که در دفترخانه اسناد رسمی شهرستان جیرفت منعقد شد، اظهار داشت: یکی از اولویت‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مدیریت و حفاظت از مراتع است زیرا تا زمانی که مشارکت جوامع محلی نباشد مدیریت مراتع دچار مشکل خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان افزود: در اجرای بند ۲٠ فصل دوم شیوه نامه فنی و اجرایی بهره برداری از مراتع کشور و در راستای حفاظت و صیانت و همچنین احیای مراتع، ۱۵ طرح مرتعداری به مساحت ۲۴۶۷۱ هکتار در قالب احاله مدیریت مراتع با تنظیم اسناد قراردادی در دفترخانه اسناد رسمی به نماینده مرتعداران مراتع شهرستان های جیرفت، عنبرآباد و منوجان احاله گردید.

وی خاطرنشان کرد: به استناد تبصره ذیل ماده ۳ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها، ما باید بهره‌برداران ذی‌حق و ذی‌صلاح را شناسایی کرده و پروانه چرا در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

حمزه احمدی با اشاره به اینکه این افراد بعد از دو فصل بهره‌برداری و صدور پروانه چرا باید اقدام به تهیه طرح مرتعداری کنند افزود: طبق ماده قانونی فوق هرگونه بهره‌برداری از عرصه‌های منابع طبیعی باید در قالب طرح باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان، با اشاره به اینکه طرح مرتعداری پایه و اساس مدیریت ما در عرصه‌های منابع طبیعی است، اضافه کرد: تمام برنامه‌هایی که باید در طرح اجرا شود، پیش‌بینی شده و برای ما ملاک عمل مفاد کتابچه طرح و قرارداد است.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در سال جاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان، در تهیه و احاله طرح های مرتعداری در کشور پیشرو است گفت: مجریان طرح های مرتعداری علاوه بر معافیت ۳٠ ساله از هرگونه پرداخت عوارض سالیانه تمدید پروانه چرا، در صورت هرگونه احیا و توسعه و بهره برداری در سطح مراتع اولویت بهره برداری نیز با آنها می باشد .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب ویژه